lise-hayatini-en-iyi-anlatan-10-film

Lise Hayatını En İyi Anlatan 10 Film

Lise döneminin hayatımızda çok önemli bir yeri var. Öyle ki en sağlam arkadaşlıklar lisede kurulur, en güzel anılarımız lisede oluşur. İşte bu arkadaşlıkları, anıları anlatan filmleri derledik yazımızda. Hepsi birbirinden eğlenceli, birbirinden duygusal. Kendinizi lise sıralarında hissedeceğiniz 10 unutulmaz filme bir göz atalım.

 

1. Kahvaltı Kulübü (The Breaskfast Club) 1985

IMDb Puanı: 7.9

Birbirleriyle hiç alakası olmayan 5 lise öğrencisinin cezalı oldukları bir cumartesi gününü okul kütüphanesinde geçirmesini anlatıyor bu kült film. Çok sıkıcı geçecek diye düşündükleri bu cumartesi günü, hem kendilerini hem de birbirleriyle olan ortak noktalarını keşfetmelerini sağlıyor. Unutulmaz filmler listesine girmiş olan Kahvaltı Kulübü, mükemmel replikleriyle hayatınızda büyük bir yer edinecek. Fragmanını şuradan izleyebilirsiniz.

 

2. Çılgın Liseliler (Rushmore) 1988

IMDb Puanı: 7.7

Wes Anderson’ın ilk filmlerinden biri olan Rushmore’da, Rusmore Lisesi’nin en aktif öğrencisi Max Fischer’ın öğretmenine olan imkansız aşkına tanık oluyoruz. Wes Anderson’ın tarzı bu filmle beraber şekillenmeye başlıyor. Garip tiplemelere oldukça sık rastlıyoruz. Luke Wilson ,  Bill Murray gibi başarılı oyunculara rastladığımız Rushmore ile, lise hayatına Wes Anderson’ın gözünden bakıyoruz. Fragmanını şuraya bırakıyoruz.

 

3. Kopma (Detachment) 2011

IMDb Puanı: 7.7

Oscar ödüllü aktör Adrien Brody’nin üzgün, hayattan sıkılmış tiplemeleri ne kadar iyi canlandırdığını biliyoruz. Detachment filminde de böyle bir karakterle karşılaşıyoruz. Sorunlu çocukların bulunduğu bir okula yedek öğretmen olarak gelen Henry, onların hayatlarında büyük değişiklikler yapıyor. İyi bir öğretmenin nasıl olması gerektiğini, tüm gerçekleriyle gösteren Detachment, çok başarılı bir dram filmi olarak giriyor listemize. Fragmanı ise şurada.

 

4. Senden Nefret Etmemin 10 Sebebi (10 Thing I Hate About You) 1999

IMDb Puanı: 7.2

Çoğumuzun Joker olarak tanıdığı yetenekli oyuncu Heath Ledger’ı başrolde gördüğümüz bir romantik komedi ile devam ediyoruz. Bazen güldüren, bazen duygulandıran kurgusuyla Senden Nefret Etmemin 10 Sebebi, lisede geçen ilginç bir aşk hikayesine odaklanıyor. Hala izlemediyseniz çok şey kaçırıyorsunuz. Fragmanı için şuraya bakabilirsiniz.

 

5. Charlie İş Başında (Charlie Bartlett) 2007

IMDb Puanı: 7.0

Charlie Bartlett isimli bir genç, birçok okuldan atıldıktan sonra yeni bir liseye başlar. Burada girişimcilik ruhunu keşfedip diğer öğrencilere psikiyatristlik yapacak ve başına tonla bela açacaktır. Robert Downey Jr.’ı da gördüğümüz filmde, Charlie’nin komedi dolu maceralarını izliyoruz. Fragmanını şuraya bıraktık.

 

6. Ölü Ozanlar Derneği (Dead Poets Society) 1989

IMDb Puanı: 8.0

Çok konuşulan ve içinde büyük bir mesaj barındıran filmlerden biri Ölü Ozanlar Derneği. Sıradışı bir öğretmen, öğrencileri üzerinde nasıl bir etki bırakabilir? Robin Williams’ın canlandırdığı unutulmaz öğretmen karakteri, hepimize önemli bir ders verecek nitelikte. Film hakkında çok konuşmaya gerek yok. Zaten ismiyle bile kendini anlatıyor. Fragmanı için şuraya bakabilirsiniz.

 

7. Ben, Earl ve Ölen Kız (Me and Eearl and the Dying Girl) 2015

IMDb Puanı: 7.8

Kendi kısa filmlerini çeken iki yakın arkadaşın, lösemi hastalığına yakalanmış bir kızla yakınlaşmalarını anlatıyor film. Çok dokunaklı, iyi işlenmiş bir hikayesi var. Dram filmleri hoşunuza gidiyorsa çok beğeneceğiniz bir yapım. Fragmanı şurada.

 

8. Saksı Olmanın Faydaları (The Perks of Being a Wallflower) 2012

IMDb Puanı: 8.4

Aynı isimli kitaptan uyarlanmış olan film, zor zamanlar geçirmiş bir lise öğrencisinin hayata tekrar tutunmaya çalışmasını konu alıyor. Emma Watson,  Logan Lerman,  Paul Rudd gibi tanıdık yüzler göreceğiniz film, Stephen Chbosky imzalı unutulmaz bir yapım. Kesinlikle izlenmesi gerek bir romantik dram filmi. Fragmanı için şuraya bakabilirsiniz.

 

9. Çok Fena (Superbad) 2007

IMDb Puanı: 7.6

Michael Cera ve Jonah Hill’in yıldızının parladığı 2007 yapımı Superbad, baştan sona kahkahanın hiç eksik olmadığı bir film. Liseye giden iki arkadaşın geçirdiği macera dolu bir günü konu alıyor. Benzer filmlerden çok daha komik olan Superbad, çıktığı dönemde de çok iyi yorumlar almıştı. Fragmanını şurada bulabilirsiniz.

 

10. Hababam Sınıfı (1975)

IMDb Puanı: 9.4 

Türk sinemasının baş yapıtı Hababam Sınıfı’nı eklemeden geçeceğimizi düşünmediniz herhalde? İnek Şaban’ı, Güdük Necmi’si, Mahmut Hoca’sı ile akıllardan çıkmayan bir film hababam sınıfı. Lise hayatını bol mizah ile ele alırken, bir yandan da önemli dersler vermeyi ihmal etmiyor. Filmi şuradan izleyebilirsiniz.

 

daire

Genç Ufuk Eğitim Kurumlarında sizi UFi (Universal Future İntelligence ) bekliyor.
Öğrencilerin daima yanında UFi dijital etüt sistemi ve Velilerimizin yanında UFi anlık veli bilgilendirme sistemi ile önceliğimiz,sizin önceliğiniz.

Sisteme Git
Avatar | Genç Ufuk