lgs-fen-bilimleri-ertan-demiraldi

Lgs Fen Bilimleri (Ertan Demiraldı)

LGS’ye son senelerde baktığımızda soruların uzadığını, okuduğunu anlayabilme, yorumlayabilme, neden-sonuç ilişkisini kurma, bilgiyi kullanma gibi yetenekleri ölçtüğünü ve öğrencilerimizin bu tarz sorularda zorlandıklarını gözlemlemekteyiz. Bunun temel nedeni öğrencilerimizin ezbere dayalı eğitim almış olmalarıdır. Yeni nesil sorularda istenen yorum yapabilme becerisi, ezberi ön plana alan öğrencilerimizi korkutmaktadır.

Peki bu sınava hazırlanırken neler yapılmalı?

Öncelikle dersi dikkatlice ve sorgulayıcı bir şekilde dinlemeniz gerekir. Aklınıza yatmayan noktaları o anda sorarak eksiksiz ve daha kalıcı bir şekilde öğrenmiş olursunuz. Derste mutlaka kendi notlarınızı kendiniz tutunuz ve öğretmenin özellikle vurguladığı noktalara daha sonraki tekrarlarınızda anlayabileceğiniz işaretler koyunuz. Öğretmenin verdiği formülleri ezberlemek yerine formülü sık sık kullanarak, o konuyla ilgili bol örnek sorular çözerek hafızada kalıcılığı sağlamış olursunuz.

Derste çözülen örnek soruları eksiksiz olarak not alınız ve gerekli açıklamaları not düşünüz. Bu notları mutlaka tekrar ediniz. Hatta örnek soruları kendiniz tekrardan çözmeye çalışınız.

Özellikle deney düzeneği ve grafik içeren yeni nesil sorularda verilen bilgileri baştan aşağıya okumanız ve incelemeniz oldukça önemlidir.

Konularla alakalı istisnai bilgileri renkli not kağıtlarına yazarak göz önünde bulundurmanız görsel hafızanızı destekleyerek öğrenmenize yardımcı olur.

Fen Bilimleri dersinin vazgeçilmezi, test ve etkinliklerdir. Soru çözümüne, kolaydan zora doğru ve özellikle çözümlü sorulardan başlamanız daha yararlı olacaktır. Ayrıca LGS’de çıkmış soruları çözmek size çıkabilecek soru tipleri hakkında fikir verecektir. Çözemediğiniz soruları keserek bir deftere yapıştırmanız takıldığınız noktaları belirleyerek konunun gereken yerlerini tekrar etmenizi sağlayacaktır.

Sınava hazırlanırken kitap okumak yorumlama yeteneğinizi geliştirirken, analitik zekanızı da arttıracaktır. Yeni nesil soruları diğer sorulardan ayıran en önemli özellik daha önce bahsettiğimiz mantık ve muhakeme yeteneğinizi ön plana çıkartmasıdır. Bol soru çözmek ve kitap okumak istediğiniz hedefe ulaşmanızı kolaylaştıracaktır. Bu süreçte “zamanım yok, nasıl kitap okuyayım” diye düşünmemeniz gerekir. Çünkü kitap okumak boş zaman etkinliği değil, sizi asıl başarıya götürebilecek ana elemanlardan biridir. Özellikle LGS için çok önemlidir.

Yıl boyunca konu anlatımlı bir fasikülün yanı sıra en az 3 Fen Bilimleri soru bankası bitirmeniz, sizin için oldukça faydalı olacaktır. Sizlere tavsiyem bugüne kadar LGS’de çıkmış soruları konu sonrası çözmeniz, çözemediğiniz soru türleri üzerinde yoğunlaşmanızdır. Ve çözemediğiniz soruları mutlaka öğretmenlerinize sormayı ihmal etmemenizdir.

 

Ertan DEMİRALDI

Genç Ufuk Eğitim Kurumları Fen Bilimleri Öğretmeni

daire

Genç Ufuk Eğitim Kurumlarında sizi UFi (Universal Future İntelligence ) bekliyor.
Öğrencilerin daima yanında UFi dijital etüt sistemi ve Velilerimizin yanında UFi anlık veli bilgilendirme sistemi ile önceliğimiz,sizin önceliğiniz.

Sisteme Git
Avatar | Genç Ufuk