hedefe-ulasmak-icin-onceligimiz-inanmak

Hedefe Ulaşmak İçin Önceliğimiz İnanmak

HEDEFE ULAŞMAK İÇİN ÖNCELİĞİMİZ İNANMAK…

Çünkü inanmak başarmanın yarısıdır ve inanmanın ilk kuralı da motive olmaktır. Bir işi severek, isteyerek, keyif alarak yapmakta motivasyonun rolü büyüktür.

YKS ve LGS’ye girecek öğrenciler için sınav takvimi işlemeye devam etmekte. Bu süreçte öğrenciler için en önemli unsur hiç kuşkusuz sınava hazırlanmaya, ders çalışmaya motive olmak ve bu motivasyonu korumaktır.

"Nasıl daha iyi motivasyon sağlarız?"

Motive olmanın ilk kuralı yapacağımız işe yani ders çalışmaya odaklanmaktır. Çünkü odağımız nerede ise enerjimiz de orada olacaktır. 

Peki biz daha iyi odaklanmayı nasıl sağlarız?

 Güne mutlaka kahvaltı ile başlayalım

Çünkü güne istekli başlamakta ve günü istekli yaşamakta kahvaltının rolü büyüktür. Güne kahvaltısız başlarsak, beyinde yeterli enerji oluşmaz. Bu da yorgunluk, baş ağrısı ve dikkat eksikliğine sebep olur. Odaklanma ve konsantrasyonumuz düşer.

Cep telefonunu kapalı tutalım

Ders çalışırken cep telefonunun açık olması ve ders çalışılan ortamda bulunması dikkat dağıtıcı olabilir. Mesaj bildirimleri (sesli ya da sessiz), yanıp sönen telefon ışıkları odağımızı dağıtır. Ders çalışmaya başlarken telefonu kapatmak ya da salonda bırakmak iyi bir çözüm olacaktır.

Süre belirlemeliyiz

Ders çalışmaya başlamadan önce mutlaka bir çalışma programı oluşturmalıyız. Ne kadar ders çalışıp ne kadar ve ne zaman mola vereceğimizi önceden belirlemeliyiz. Bu bize öngörülebilirlik kazandıracaktır. Böylece ders çalışma zamanımızı da dinlenme zamanımızı da çerçevelemiş olacağız.

Çalışma masasını düzenli tutmalıyız

Dağınık bir masada ders çalışmak, bizde de dikkat dağınıklığına sebep olacaktır. Gereksiz eşyalardan arındırılan çalışma masası ders çalışmaya konsantre olmanızı da kolaylaştırır.

Yapılacaklar listesi oluşturmalıyız

Öncelikle aylık yapılacaklar listesi (bitecek konular- çözülecek kaynaklar) oluşturulmalı, sonra da bu liste haftalara ve günlere bölünmelidir. Çünkü yapacağımız işleri küçük zaman dilimleri ile çerçeveleme harekete geçmemizi kolaylaştıracaktır. Bu anlamda kişinin günlük yapılabilecek hedefler belirleyip tamamlaması çok önemlidir. Tatmin olma duygusu devamlılığı sağlayacaktır.

Arada kendimizi ödüllendirelim

Mesela haftalık hedeflerimize ulaşınca, arkadaşlarımızla bir araya gelelim. Yemek yiyelim, kahve içelim, sohbet edelim. (Maske ve sosyal mesafe kurallarına uygun olarak tabi ki) Evde olmayı tercih ediyorsak mısır patlatıp sevdiğimiz bir filmi izleyelim. Ya da bizim için ödül her ne olacaksa onu yapalım. Çünkü zihin takdir ve onay ister, başarı kanıtları arar. Küçük başarılara verilen küçük ödüller zihni zinde ve odakta tutar.

Hedefimizi görselleştirelim

Beyin görsel imgelerle çalışır. O yüzden hedef ve hayalleri görselleştirmek çok önemlidir. Hedefimizdeki okulun resmini (lise ya da üniversite) duvara asmak faydalı olacaktır. Hatta imkânımız varsa hayalimizdeki okula gitmek; kapısında bir resim çektirip, o resmi duvara asmak çok daha etkili bir yöntem olabilir.

 

Peki motivasyonun ardından öğrencinin en çok problem yaşadığı bir diğer önemli konu olan ETKİLİ DERS ÇALIŞMA YOLLARI NELERDİR?

 

Amaçlarınızı belirleyiniz

Her çalışma bir amaca yönelik olmalıdır. Bu amaçlar, bir problemin çözümünü öğrenmek, bir yazıdaki ana düşünceyi bulabilmek vb. olabilir. Bunları iyi belirleyerek çalışmaya başlayan kişiler, bu yakın amaçlarına ulaştıkça, tatmin duygusu oluştukça hedeflerini arttırarak uzaktaki hedeflerine (üniversite) ulaşacaklardır.

Planlı Çalışınız

Birden çok iş ya da ders üzerinde aynı gün çalışmanız gerektiğinde hangisinden işe başlayacağınızı bilemediğiniz ya da çalışmaya başlamak için karar veremediğiniz anlar oluyor mu? Bu soruya yanıtınız "evet" ise, sizin planlı çalışmayı bilmediğinizi söyleyebiliriz. Bu tür bir durumla, yani aynı anda birden çok dersi çalışmayla yüz yüze gelindiğinde, derslerden her birinin üzerinizde yarattığı baskı, derslerden herhangi birine kendinizi tümüyle odaklamanızı engelleyerek, verimsiz bir çalışma yöntemi uygulanmış olacaktır.

 

Bu tür kararsızlık ve karışıklık içinde kalınan durumlar ancak hangi dersi ne zaman çalışacağınızı belirli bir sıraya koymakla yani karar vermekle ortadan kalkar. Çalışmada plan; "nasıl", "ne zaman" ve "nerede" çalışılacağına karar vermektir.

  

Zamanı Verimli Kullanınız

Öğrenciler bedensel, zihinsel, duygusal yapıları, ilgileri ve yetenekleri bakımından birbirlerinden farklıdırlar. Bir öğrencinin isteyerek çalıştığı ve hemen öğrendiği bir dersi bir başka öğrenci zor öğrenebilir. Bir başka öğrenciyse çabuk yorulabilir ya da çalışmak istemeyebilir. Bu nedenle bir ders ya da konu için ayrılacak süre öğrenciden öğrenciye değişir. Her öğrenci zamanı kendine göre ayarlamalıdır.

 

Bir saat ders çalışmanın ardından 5-10 dakika mola verilmesi yararlı olur. Bu sayede bir saatlik çalışma sonunda dağılan dikkat ve azalan verim tekrar kazanılır. Ders çalışmak için gerekli gücün toplanabilmesi bakımından eğlenmeye ve spora da zaman ayrılmalıdır. Ancak bu süre gereğinden fazla olmamalıdır.

 

Verimi Azaltıcı Etkenleri Ortadan Kaldırınız

Çalışmaya başlamadan önce; yorgunluk, uykusuzluk, ağrı, sızı, korku, öfke, aşırı kaygı, fazla heyecan, endişe, açlık, aşırı tokluk, normalin altında ve üstündeki fiziki şartlar (çok sıcak, çok soğuk gibi) acelecilik, telaş, araç ve gereç eksikliği gibi etkenlerin mümkün olduğunca giderilmesi gerekir.

 

Uygun Bir Çalışma Ortamı Seçiniz

Çalışma yerinin seçimi çok önemlidir. Ders çalışılan yerin düzenli, yalın, sabit ve sakin olması; ayrıca ışık, ısı vb. fiziksel sorunların da mümkün olduğunca çözümlenmiş olması gerekir.

 

Yatakta, koltukta uzanarak çalışmak, dikkatin dağılmasını sağlayarak, öğrencinin çalışmak için daha çok zaman kaybetmesine neden olacaktır. Bu sebeple çalışılan yerin seçimi dersten alınan verim zaman açısından önemlidir.

 

Derse Hazırlıklı Geliniz

Başarılı olmanın yollarından biri de ders işlenişinde etkin rol oynamaktır. Derslerde sürekli edilgen durumda kalan öğrencilerin işlenen konuları anlamakta zorluk çektiği görülmektedir. Öğrenciler okula gelmeden, online derslere katılmadan önce o gün işleyecekleri konuları gözden geçirmelidirler. Bu sayede hem derse aktif katılım için gerekli öz güveni kazanırlar, hem de anlatılan konuya daha hâkim olurlar.

İşlenen konular gözden geçirilirken; anlamakta zorluk çekilen yerler belirlenmeli, bu konularla ilgili sorular hazırlanmalı ve ilgili dersin öğretmenine sorulmalıdır.

 

Not Tutunuz

Yazılı hale getirilmeyen bilgiler çok çabuk unutulur. Buna bağlı olarak öğrenci derste dinlediği konuyu çok fazla detaylandırmadan not tutmalıdır. Mümkünse her ders farklı bir deftere not alınmalı, not alırken yazı düzenine dikkat edilmeli ve olabildiğince renkli kalemler kullanılmalıdır. (Not ne kadar güzel görünürse çalışma isteğiniz artacaktır.)

 

Aralıklı Tekrarlar Yaparak Unutmayı Önleyiniz

Unutmayı önlemenin iki yolu vardır. Bunlardan biri öğrenilen bilgileri yeri geldikçe kullanmak, diğeri de aralıklı olarak tekrar yapmaktır. Öğrenilen bilginin yeri geldikçe kullanılması, işe yaradığının görülmesi, yeni bilgiler edinmeye sizleri motive edecektir. Aralıklı olarak yapılacak tekrarlar sayesinde ise bir yandan öğrenilen bilgiler hatırlanırken diğer yandan da sınavlara her an hazır durumda olacaksınız.

 

Hedefinize giden yolda hayallerinizi unutmadan, engelleri aşarak, tüm olumsuzluklara rağmen hayallerinize ulaşmanız dileğiyle.

 

Burcu Bektaş / Melek Şimşek

Genç Ufuk Fen ve Anadolu Lisesi Rehberlik Servisi

daire

Genç Ufuk Eğitim Kurumlarında sizi UFi (Universal Future İntelligence ) bekliyor.
Öğrencilerin daima yanında UFi dijital etüt sistemi ve Velilerimizin yanında UFi anlık veli bilgilendirme sistemi ile önceliğimiz,sizin önceliğiniz.

Sisteme Git
Avatar | Genç Ufuk