dahi-insanlarin-hayatlarini-sinemada-izledin-mi

Dahi İnsanların Hayatlarını Sinemada İzledin Mi?

Dahiler… Onlar gerçek hayattaki süper kahramanlar. Diğerlerinin hayal bile edemediği şeyleri gerçeğe dönüştürebilen mükemmel kişiler. Fakat hayatta yaşadıkları bir çok sorun var. Sosyal problemler, zihinsel hastalıklar gibi zorlukların üstesinden gelmeye çalışıyorlar. Bu tarz dahi insanların sıra dışı yaşamlarına konuk olmuş filmleri derledik bu yazımızda. Hadi bir göz atalım.

 

Sonsuzluk Teorisi (2015) The Man Who Knew Infinity

IMDb Puanı: 7.2

 

Srinivasa Ramanujan’ın hayatına odaklanıyor 2015 yapımı bu film. Hindistan’ın Madras kentinde yoksulluk içinde büyüyen Ramanujan, 1. Dünya Savaşı sırasında Cambridge Üniversitesi’ne davet ediliyor ve hayatı bir anda değişiyor.

Matt Brown’ın senaryosunu yazıp yönettiği film, Ramanujan’ın gerçek hayatını beyaz perdeye taşıyor. Kesinlikle izlenmesi gereken bir yapım.

 

Yapay Oyun (2014) The Imitation Game

IMDb Puanı: 8.1

 

2. Dünya Savaşı sırasında Almanların şifreli haberleşmelerinin kodlarını çözen Alan Turing’in, Nazileri durdurma başarısının anlatıldığı filmin başrollerinde Benedict Cumberbatch ve Keira Knightley’i görüyoruz. 8 dalda Oscar adaylığı bulunan ‘Yapay Oyun’ sizi beyin fırtınalarına sürüklüyor. Baştan sona dikkatinizi vererek izlerseniz, filmden büyük zevk alacağınıza emin olabilirsiniz.

 

Her Şeyin Teorisi (2014) The Theory of Everything

IMDb Puanı: 7.7

 

İngiliz fizikçi ve teorisyen Stephen Hawking’in hayatını beyaz perdeye taşıyan yapımda, Hawking’i canladıran genç oyuncu Eddie Redmayne, bu rolle en iyi erkek oyuncu Oscar’ını kazanmıştı. Ünlü fizikçinin, eşi Jane Wilde ile olan ilişkisine odaklanan film, Hawking’i daha iyi tanımamıza yardımcı oluyor. Kesinlikle izlenmesi gereken bir yapım.

 

Akıl Oyunları (2001) A Beautiful Mind

IMDb Puanı: 8.2

 

Nobel ödüllü matematikçi John Nash’in gerçek hayat hikayesini anlatan ‘Akıl Oyunları’, bir dahinin şizofreni ile mücadelesine, gerçeklerle düşüncelerini birbirinden ayıramadığı noktalara odaklanıyor. Russell Crowe’un mükemmel bir oyunculuk sergilediği film, biraz eski olsa da akıldan çıkmıyor.

 

Şah Mat (2014) Pawn Sacrifice

IMDb Puanı: 7.0

 

Hepimizin Örümcek Adam olarak tanıdığımız Tobey Maguire, dünyaca satranç şampiyonu Bobby Fisher’ı canladırıyor ‘Şah Mat’ filminde. Sovyet Dünya Şampiyonu Boris Spassky ile yapacağı büyük satranç maçına hazırlanışı ve başından geçenlere odaklanıyor film. Bobby Fisher’ın hayatı ilginizi çekerse Bobby Fisher Dünyaya Karşı (Bobby Fischer Against the World) isimli belgesel de hoşunuza gidebilir.

 

Deha (2017) Gifted

IMDb Puanı: 7.7

 

Daha bu sene vizyona giren filmde, küçük yaştaki bir dahinin hayatının bir dönemine odaklanıyor. Çocuk oyuncu Mckenna Grace’in olağanüstü performansı sizi derinden etkileyecek. Yüksek zekalı bir çocuğun çektiği zorluklar, ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi.

 

Can Dostum (1997) Good Will Hunting

IMDb Puanı: 8.3

 

Ortalamanın çok üzerinde bir zeka seviyesine sahip olan bir temizlik görevlisi ile, onun zekasını keşfedip hayran kalan bir profesörün hikayesini izliyoruz ‘Can Dostum’ filminde. Robin Williams ve Matt Damon çok iyi bir ikili olmuşlar. İkisinin de sergilediği oyunculuklar birbirinden güzel. Filmi kesinlikle izleyin, pişman olmayacaksınız.

daire

Genç Ufuk Eğitim Kurumlarında sizi UFi (Universal Future İntelligence ) bekliyor.
Öğrencilerin daima yanında UFi dijital etüt sistemi ve Velilerimizin yanında UFi anlık veli bilgilendirme sistemi ile önceliğimiz,sizin önceliğiniz.

Sisteme Git
Avatar | Genç Ufuk