basari-icin-iyi-dinle-iyi-dinlen

Başarı İçin İyi Dinle, İyi Dinlen

Arkadaşların arasında hiç ‘dersi derste öğrenen’ birisi var mı? Yalnızca öğretmenin söylediklerini dinler, sınavdan önce konulara şöyle bir göz atıp, yüksek not alır bu kişiler. Peki nasıl başarıyorlar bunu? Tabi ki iki bir dinleyici olarak.

 

Sen de söylenenleri algılamak, dikkatli dinlemekte problem çekiyorsan, sana vereceğimiz birkaç tavsiye var. İşte iyi bir dinleyici olmanın sırları.

 

Konsantre Olma Gücünü Geliştir

İyi dinleyici, etraftaki dinlemeyi bozan etkenleri dikkate almaz. Kendini dinlemeye istekli tutabilir. Bunun için dikkatini dağıtan şeyleri engellemelisin. Telefonu kapalı durumda tutarsan bir tanesi eksilmiş olur mesela. Dinlerken konsantre olmaya çalıştıkça konsantre olma gücün artar ve daha iyi bir dinleyici olursun.

 

İlgi Alanlarını Geliştir

Sevdiğin bir konu olunca daha iyi dinlediğini fark etmiş miydin? Bir konuşmada seni ilgilendiren yönler bulabilirsen, ona olan dinleme isteğin gelişecektir. İlgi duymadığın konulara hemen sıkıcı diyerek dinlemekten vazgeçme, eminiz içinde seni ilgilendiren bir şeyler vardır. Yalnızca onu bulmaya çalış.

 

Konuşmakta Olan Kişiye Doğru Bak

Göz temasının iletişimde ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Konuşmakta olan kişiye doğru bakarsan, onu dinlemekte güçlük çekmezsin. Ama gözlerin başka bir yönde olursa, dikkatin de oraya doğru kayar. Televizyon, telefon ya da başka bir şeyle ilgilenmeyip konuşan kişiye doğru bakarsan çok daha iyi bir dinleyici olursun

 

Açıklayıcı Sorular Sor

Sorular sormak konuşmakta olan kişiyi hala dinlemekte
olduğunu belirtir. Ve sana daha çok şey anlatmasını sağlar. Ama bunu yaparken konuşan kişinin sözünü kesmemeye dikkat etmelisin. Bunu saygısızlık olarak yorumlayabilir.

 

Bu kurallara dikkat edersen iletişimini daha sağlıklı hale getirebilirsin. Unutma ki dinlemek hayatımızda büyük bir yer kaplar. Öğrenmenin en önemli kısmıdır. Aşağıdaki Ted konuşması yazımızı destekliyor, iyi dinlemeler…

 

daire

Genç Ufuk Eğitim Kurumlarında sizi UFi (Universal Future İntelligence ) bekliyor.
Öğrencilerin daima yanında UFi dijital etüt sistemi ve Velilerimizin yanında UFi anlık veli bilgilendirme sistemi ile önceliğimiz,sizin önceliğiniz.

Sisteme Git
Avatar | Genç Ufuk