8216-o-ne-ozguven-o-8217-dedirtecek-tavsiyeler

‘O Ne Özgüven O’ Dedirtecek Tavsiyeler

Özgüveni yüksek insanlar, girdikleri bir ortamda hemen fark edilirler. Karşı tarafa yansıttıkları güçlü duruş sayesinde her olumsuzlukla kolayca başa çıkabilirler. Ama bu insanların özgüvene doğuştan sahip olmadığını unutma.

Sende kendine güvenmek, yere daha sağlam bakmak istiyorsan özgüvenini geliştirebilirsin. Bu yazımızda tarihin önemli kişilerinin birkaç tavsiyesini derledik. Hadi bu altın değerindeki sözlere bir göz atalım.

Asıl mucize kendine inanmaktır; sonrası hep olağan şeyler.

Goethe

Alman sanatçı Johann Wolfgang Von Goethe, kendine olan inancın önemini vurguluyor bu sözünde. Unutmayın ki bize bir şeyi yaptıran ya da yaptırmayan, inançlarımızdır. Kendimize inandıktan sonra gerisi zaten gelir. Karşımıza çıkan tüm zorlukları ve güçlükleri, inanç sayesinde yeneriz. Kendine inanmayı ihmal etme.

Sizin kendiniz hakkında ne düşündüğünüz, başkalarının sizin hakkınızda ne düşündüğünden çok daha önemlidir.

Seneca

Egoist ve benmerkezci insanların seni yargılamasına aldırma. Unutma ki sen onların değil, kendin düşündüğün kişisin. Bu tarz durumlar olduğunda sakın canını sıkma. Geçmişteki başarılarını düşün ve gelecekteki başarılarına odaklan.

Siz kendinize inanın, başkaları size inanacaktır.

Tacitus

Etrafındaki ‘Yapazsın’cılardan kurtulup kendine güvenmeye başla. Özgüvenin arttıkça, etrafındaki insanların da sana karşı olan görüşlerinin değiştiğini fark edeceksin. Özgüvenini arttırmak için; iyi şeyler düşünmeyi, deneyimlerinden ders çıkartmayı, cesaretli olmayı, yeri gelince hayır demeyi ve kendinle gurur duymayı unutma.

 

Umarız bu yazıyı okuduktan sonra hayatında ufak da olsa bir şeyler değişir. Şunu da sakın unutma: Özgüvenini arttırmak ya da azaltmak tamamen senin elinde. Yazımızı usta oyuncu Meltem Cumbul’un TedX konuşması ile sonlandırıyoruz…

 

daire

Genç Ufuk Eğitim Kurumlarında sizi UFi (Universal Future İntelligence ) bekliyor.
Öğrencilerin daima yanında UFi dijital etüt sistemi ve Velilerimizin yanında UFi anlık veli bilgilendirme sistemi ile önceliğimiz,sizin önceliğiniz.

Sisteme Git
Avatar | Genç Ufuk