merak-ediyorsan-eger-basariseninle

Merak Ediyorsan Eğer #başarıseninle

Hiç düşündünüz mü? Başarmak için ilk kıvılcımı tetikleyen şey nedir? Çok çalışmak mı? Çok istemek mi? Gece gündüz demeden azmetmek mi? Elbette tüm bu dinamikler başarıya giden yolu aydınlatıyor. Ancak daha önemli bir şey var ki o da yaradılışımızdan itibaren içimizde bulunan ve itekleyici güç olan; merak…

 

Dünyayı keşfetmek için küçük yaşlarda başlıyoruz merak duymaya. Bir güdü olarak merak duyduğumuz her şeyi öğrenmek ve deneyimlemek istiyoruz. Merak, soruları; sorular, cevapları ve cevaplar, kalıcı öğrenmeyi getiriyor.

 

 

Ezberci eğitim dayatmalarını bir yana bıraktığımızda özgür öğrenen bireylerin daha kalıcı başarılar elde ettiği bir gerçek. Dolayısıyla merakı kalıplara sığdırmak yerine ona geniş ufuklar sunmak daha karlı bir yol oluyor başarı yollarında.

 

Bir lisede kimya öğretmenliği yapan Ramsey Musallam, TED Talks‘da yaptığı ilham veren konuşmasında “Öğrenmeyi Ateşlemek İçin 3 Kural” konusuna değiniyor ve bilin bakalım ilk sırada ne yer alıyor? Evet, evet doğru bildiğiniz; merak…

 

 

Kimyayı ve dolaylı olarak dünyayı öğretmek için öğrencilerinin merakını işleyen ve hayal güçlerini ateşleyen idealist eğitimci, okulun yaratıcılık süreçlerini pekiştiren bir kurum olarak var olması gerektiğini savunuyor.

 

Gerçekten de okul dediğimiz yer, bir ordu disiplininde kuralları olan ve yalnızca sıkıcı bir takım ödevlerin yerine getirildiği alan olarak görüldüğü sürece öğrenciye hiçbir şey kazandırmaz.

 

Bir zamanlar Hababam Sınıfı’nın unutulmaz öğretmeni Mahmut Hoca’nın da dediği gibi;

“Okul sadece dört yanı duvarla çevrili, tepesinde dam olan yer değildir. Okul her yerdir. Sırasında bir orman, sırasında dağ başı. Öğrenmenin, bilginin var olduğu her yer okuldur. Okulda, yaşamayı, mücadele etmeyi, doğa ile savaşmayı öğrenirsiniz. Bilgili olmayı, en önemlisi kendinize karşı saygıyı öğrenirsiniz. Bu saydıklarım eğer bir okulda yoksa, orada sadece bir taş yığını vardır.”

Okulu bir yaşam deneyimi olarak görebildiğimiz sürece biz inanıyoruz ki hayatın her evresinde #başarıseninle…

<a href="javascript:void(0)
daire

Genç Ufuk Eğitim Kurumlarında sizi UFi (Universal Future İntelligence ) bekliyor.
Öğrencilerin daima yanında UFi dijital etüt sistemi ve Velilerimizin yanında UFi anlık veli bilgilendirme sistemi ile önceliğimiz,sizin önceliğiniz.

detaylar
Avatar | Genç Ufuk