0
Değerli Veliler, ziller sizin için de çalıyor!

Değerli Veliler, ziller sizin için de çalıyor!

Sayın velimiz,

Genç Ufuk Anadolu Lisesi olarak amacımız, ruhsal, duygusal, fiziksel, zihinsel ve sosyal yönden sağlıklı, kendine güvenen, sorumluluk sahibi, milli ve manevi değerlere sahip başarılı bireyler yetiştirmektir. Bunu gerçekleştirmek ancak okul-aile-öğrenci işbirliği ile mümkün olabilir. Yani ebeveynler olarak sizler de taşın altına elinizi koymanız gerekiyor. Çocuklarınızın davranış problemlerini, başarısızlıklarını, disiplin sorunlarını çözmek için ceza vermek ya da bunları görmezden gelerek çözmek mümkün olmayacaktır. Problemin tespiti, analizi ve ortaya çıkan sorunun çözümü adına çocuklarınızın hayatında her an aktif bir rol almanız gerekiyor. Problemlerin sebebi tespit edilmeli ve okul ile işbirliği yapılarak bu sorunlar çözülmeye çalışılmalıdır. 

“Peki, çocuklarımız için bizler neler yapmalıyız?” diye kendinize soru yöneltiyorsanız, evet doğru yoldasınız. En azından yola çıkmış ya da çıkmaya niyetlenmiş durumdasınız. Yelkenini açmamış bir gemiye hiçbir rüzgâr yardım edemez.

Problemleri önlemek ve çözüm üretmek için siz değerli velilerimize bazı konuları hatırlatmanın faydalı olacağını düşünüyoruz. 

İşte sizler için derlediğimiz, çocuklarının geleceğinde söz sahibi olmak isteyen, onları doğru şekilde yönlendirmek ve yetiştirmek isteyen siz değerli veliler için altın değerindeki bilgiler ve üzerinize düşen sorumluluklar.

 • Çocuğunuzu kahvaltı etmeden veya yemek yemeden okula göndermeyiniz.
 • Çocuğunuzun derslerinin ve davranışlarının daha iyiye gitmesi için okulunuz ile sıkı bir işbirliği kurunuz.
 • Çocuğunuzu iyi tanıyınız. Çocuklarınızdan yapamayacağı şeyleri istemeyiniz. Onlardan yeteneklerinin üstünde başarı göstermesini beklemeyiniz.
 • Evde çocuğunuza rahat bir çalışma ortamı hazırlayınız. Mümkünse ona bir çalışma odası ayırınız.
 • Çocuğunuz sizin kurallarınıza uymadığında, onu sevdiği şeylerden mahrum bırakarak yaptırım uygulayınız. (örnek: Bilgisayar oynamasına izin vermeme) 
 • Çocuğunuzun bir plan dâhilinde çalışmasını sağlayınız. Günlük tekrar yapmasını sağlayınız. 
 • Çocuğunuzu sevdiğinizi, ona değer verdiğinizi hissettiriniz. Kendisiyle veya ailenizle ilgili konularda onun da fikrini alınız. 
 • Çocuğunuzun mümkün olduğu kadar sosyal yaşantılar içinde yer almasını sağlayınız. Okul ve çevredeki faydalı sosyal faaliyetlere katılmasına izin veriniz.
 • Çocuklarınız arasında ayrım ve kıyaslama yapmayınız. 
 • Çocuğunuzu sık sık eleştirmeyiniz. Hele bunu başkalarının yanında asla yapmayınız. Okul ve öğretmenleriyle ilgili görüşlerinizi çocuğun yanında söylemeyiniz 
 • Televizyon ve bilgisayar kullanımı konusunda çocuğunuza kısıtlama getiriniz. 
 • İçinde bulundukları yaş itibariyle arkadaş, çocuğunuz için çok önemlidir. Arkadaş edinmesine ve iyi arkadaş seçmesine yardımcı olunuz. 
 • Çocuğunuza eve gelme, bilgisayar oynama, yatma saatleri vb. konularda mutlaka kurallar koyunuz. 
 • Çocuğunuzun iyi notlar yanında zayıf notlar almasının da normal olduğunu biliniz, zayıf not almasının nedenini araştırınız. 
 • Çocuklarınıza karşı sabırlı, soğukkanlı ve anlayışlı olunuz. Onların da sizler gibi hata yapabileceklerini unutmayınız. 
 • Çocuğunuzu kitap okuma konusunda teşvik ediniz, siz de okuyarak ona örnek olunuz.

Çocuklarınız için sorumluluk almaktan ve çocuklarınıza onların yapabileceği sorumluluklar vermekten kaçınmayınız. Her bireyin herhangi bir yaşta üstesinden gelebileceği, başarılı olsun ya da olmasın bir mesele üzerine düşündüğü, uğraş verdiği veya üretken olduğu hususlar olmalıdır. 

Bizler okul psikolojik danışmanı olarak sadece çocuklarınızın değil, bu süreç içerisinde siz değerli velilerimizin de yanındayız ve destekçisiyiz. Tüm bilgi, birikim ve tecrübemizle,  doğru ve etkin iletişim ve de yönlendirme ile süreci başarılı bir şekilde yöneteceğimizden gayet eminiz.  

Saygılarımızla.

PSK. DAN. AYKUT ÖZDEMİR

ÖZEL GENÇ UFUK ANADOLU LİSESİ

0

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.