bilgi-c-a-gi

Bilgi Ç(a)ğı

Teknoloji artık hayatımızın her alanında karşımıza çıkan, aynı zamanda hayatımızı inanılmaz kolaylaştıran biretken. Artık her ailenin kolayca elde ettiği bir ayrıcalık haline geldi. Cep telefonları, tabletler, bilgisayarlar. Bunlarıkullanmak değil sadece amacımız, bunları kullanarak elde edeceğimiz şeyler neler. Bilgi artık ulaşılması çok kolay birveri haline geldi. “Bilmiyorum” kelimesini kullanmak neredeyse lugatımızdan kaldırılacak. Birisi soru mu sordu? Çıkar
telefonu, aç interneti gir Google’a. Sor, öğren, cevapla. Eşittir bilgi çağı. Buraya kadar her şey kolay, her şey bilinen.Peki ya sonuçları?

 

Binlerce lira verilerek alınan teknoloji harikalarının sadece birkaç önemsiz kullanım alanı mevcut. Sosyal iletişim ağları ve oyunlar bu alanların başında geliyor. Sabahtan akşama kadar yan yana olan çocuklar ellerindeki telefonlar aracılığıyla yatma saatine kadar iletişim kurmaya devam ediyorlar. Ayrıca online oyunlar çocuklarımızı esir alarak saatlerce masa başından kalkmalarına engel oluyor maalesef. Çocuklarımız bilgi sahibi olmak ve bilgelik yolunda ilerlemek yerine, tek düze bir iletişimin ya da asosyalliğe doğru hızla ilerleyen bir akımın esiri olmaktan öteye geçemiyorlar. Bu esaretleri de hem derslerinde başarılı olmalarına engel oluyor hem de kişisel gelişimlerine büyük bir darbe vuruyor.

Dünya genelindeki teknoloji kullanımı gün geçtikçe artmaktadır. Ateşin bulunduğu dönemden tutun mikroçiplerin üretildiği günümüze kadar diğer her şey gibi teknoloji de değişip gelişmektedir. Okullarımızda çocuklarımızın eğitim durumunu, maaşımızın yatıp yatmadığını ve hatta hangi komşumuzun düğününün ne zaman olduğunu bile artık teknoloji sayesinde öğreniyoruz. Son yapılan düzenlemeler ve e-devlet sistemine geçiş ile devlet işlemleri bile artık internetten kolayca yapılmaktadır. Teknolojiyi kullanmamak diye bir durum artık söz konusu bile
değil. Ancak bu denli faydası olan internetin zararlı olma ihtimali yok mudur? Bu soru bizi teknolojiyi doğru kullanma sorununu irdelemeye itiyor.

 

Teknolojinin gelişmesi ile her şeye ulaşımın hızlı oluşu, hızlı olduğu kadar da kolay oluşu bazı sorunları da beraberinde getirmektedir. Daha çok küçük yaştaki çocuklarımızın dahi internet erişiminin olduğu günümüzde teknolojiyi doğru kullanma konusu ayrı bir önem arz etmektedir. Teknolojinin doğru kullanımı ile birçok bilgiye, veriye ve hizmete çok rahat ulaşım sağlanabildiği gibi yanlış kullanımı sonucu da çok büyük zararlar meydana gelebilmektedir. Terörizmin, şiddetin, pornografinin internet ve diğer teknoloji araçlarıyla kolayca yayılabildiği günümüzde herkesçe bilinen bir gerçektir. Teknolojinin doğru kullanımının çocuk yaştaki eğitimlerle başlaması gerektiğinin üzerinde duran uzmanlar, “Teknoloji bir amaç değil araç olmalıdır. Çocuklarımıza küçük yaşlardan itibaren bu eğitimi aile içerisinde vermeye başlamalıyız. İlk ve ortaokullardaki bilgisayar derslerinde de bu konunun üzerinde durmalıyız.” ortak görüşüne vurgu yapmaktadırlar.

Teknolojinin doğru kullanımının sağlanması için bireylere yasaklar koymak yerine yanlış kullanımında oluşabilecek olumsuz sonuçlar öğretilmeli, doğru kullanımının ne şekilde olması gerektiği anlatılmalıdır.

 

Teknolojinin iyi yanlarının dışında yan etkisi diyebileceğimiz olumsuz taraflarının da olduğu unutulmamalıdır. Gerek küçük yaşlarda alınan eğitimlerle gerek sosyal medyanın doğru kullanımı seminerlerine katılarak gerekse bu konudaki uzman fikirlerini takip ederek teknolojiyi doğru kullanma adına elden gelen çaba gösterilmelidir. Burada en büyük rol okullarla birlikte tabi ki ailelere düşmektedir. Bu şekilde bir yol izlendiğinde bireyler üzerinde oluşabilecek olumsuz etkiler en aza indirilebilmektedir.

 

İSA ÜNALAN
GENÇ UFUK EĞİTİM KURUMLARI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ UZMANI

daire

Genç Ufuk Eğitim Kurumlarında sizi UFi (Universal Future İntelligence ) bekliyor.
Öğrencilerin daima yanında UFi dijital etüt sistemi ve Velilerimizin yanında UFi anlık veli bilgilendirme sistemi ile önceliğimiz,sizin önceliğiniz.

Sisteme Git
Avatar | Genç Ufuk